604431163

Metody terapeutyczne

Poniżej prezentuję Państwu metody, które pozwalają podczas zabiegów przynieść ulgę w bólu oraz wrócić do pełnej sprawności. Jedną z takich metod jest masaż tkanek głębokich, to jedna z metod w fizjoterapii, która pozwala ustąpić stanom bólowym u pacjenta.

Zachęcam do zapoznania się także z innymi, wybranymi przeze mnie metodami leczniczymi, które stosuję na co dzień w prowadzonych terapiach. Badania naukowe pozwoliły na odpowiednie dostosowanie terapii dla każdego pacjenta, która pozwala na osiągnięcie określonych efektów. Stosowane przeze mnie metody terapeutyczne – masaż powięziowy, taping i inne, pozwalają Państwu na całkowite pozbycie się problemu. Zaprezentowane poniżej metody pozwalają mi osiągać dobre efekty terapeutyczne praktycznie u każdego. Moimi pacjentami są zarówno osoby starsze jak i profesjonalni sportowcy. Zachęcam zatem do odwiedzenia mojego gabinetu. Kalisz jest teraz miejscem gdzie macie Państwo dostęp do najnowocześniejszych metod fizjoterapii.

Fascial Manipulation wg Stecco (Manipulacja Powięzi)

Manipulacje powięziowe są rodzajem terapii manualnej, która ma zastosowanie w zespołach bólowych układu ruchu. Cały system diagnostyczno-terapeutyczny obecnie stosowany jest efektem długoletniej pracy i ogromnego doświadczenia klinicznego włoskiego fizjoterapeuty Luigi Stecco. Zauważył on, że pewne zaburzenia w obrębie powięzi doprowadzają do powstania dysfunkcji mięśniowo-szkieletowych lub wisceralnych. Manipulacje mają za zadanie usunięcie zmian densyfikacyjnych powięzi w celu przywrócenia równowagi napięciowej w ciele. Metoda oparta na modelu biomechanicznym, histologicznym oraz fizjologicznym tkanki powięziowej

 

Fascial Distortion Model (FDM)

Fascial Distortion Model (model odkształcenia powięzi) to bardzo skuteczny i oparty na dowodach system diagnozowania i leczenia urazów mięśniowo-szkieletowych stworzony przez amerykańskiego osteopatę i lekarza medycyny ratunkowej Stephena Typaldosa. Ten system leczenia jest oparty na sześciu odkształceniach powięziowych, z których każde posiada specyficzny język ciała i opis charakteru bólu, co jest kluczowym elementem diagnostycznym.

 

Masaż tkanek głębokich

Masaż tkanek głębokich zwany też masażem głębokim opiera się na warstwowej pracy tkankowej, prowadzącej do uwolnienia utrzymujących się napięć w ciele człowieka. Metoda pozwala w sposób bardzo skuteczny wpłynąć na stan napięcia mięśniowego i powięziowego przy dysfunkcjach narządu ruchu i wadach postawy. Masaż głęboki bardzo często rozumiany jest w sposób błędny i utożsamiany z silną oraz bolesną pracą na mięśniach. W rzeczywistości metoda nie wiąże się z wywieraniem mocnego nacisku na tkanki i nie jest bolesna. Masaż tkanek głębokich jest bardzo skuteczny i efektywny, a jego rezultaty zauważalne są już po krótkiej sesji.

 

Kinesiology taping

Kinesiology Taping – polega na aplikacji na ciele, w ściśle określony sposób, specjalistycznego elastycznego plastra. Nalepiony plaster jest źródłem bodźców wyłącznie mechanicznych (nie jest nasączony żadnym lekiem) i w zależności od rodzaju plastra, sposobu i miejsca aplikacji, ma różnorakie oddziaływanie. Plaster kinesiology tape jest wykonany z wysokiej jakości bawełny. Jego grubość, ciężar właściwy i rozciągliwość (w zakresie 130-140%) są zbliżone do parametrów ludzkiej skóry. Jest elastyczny, wodoodporny, przepuszczalny dla powietrza i hipoalergiczny. Aplikacje kinesiology tapingu pozwalają na zachowanie pełnego zakresu ruchu, świadomą normalizację napięcia mięśniowego, aktywowanie mięśni uszkodzonych, zmniejszają ból i nienaturalne odczucia skóry, likwidują zastoje i obrzęki limfatyczne oraz korygują niewłaściwe pozycje powierzchni stawowych, korygują ułożenia powięzi i skóry oraz poprawiają mikrokrążenie.

 

Punkty spustowe

Terapia punktów spustowych jest techniką która wykorzystuje różne formy ucisku i ruchów w różnych kierunkach we wrażliwych miejscach w tkance mięśniowej. Celem terapii jest uwolnienie się od bólu i poprawa zaburzonych wzorców ruchowych. Terapia punktów spustowych czasem jest też nazywana terapią mięśniowo- powięziową. Punkt spustowy to silnie podrażniona okolica w obrębie hipertonicznego pasma mięśnia szkieletowego lub powięzi mięśniowej. Punkt spustowy jest bolesny podczas palpacji i może prowadzić do specyficznych promieniujących bólów, napięć mięśniowych tych samych mięśni lub innych, a także do reakcji wegetatywnych.

 

Terapia manualna wg dr Jamesa Cyriaxa

Medycyna Ortopedyczna wg. Cyriax`a skupia się na diagnozie oraz zachowawczym leczeniu uszkodzeń tkanek miękkich narządu ruchu (mięśnie, ścięgna, więzadła, dyski międzykręgowe). Medycyna Ortopedyczna, której twórcą jest lekarz Dr J.H.

Cyriax, opiera się na dwóch głównych elementach:
Najważniejsze to postawienie precyzyjnej diagnozy. Osiągniemy to jedynie po przeprowadzeniu dokładnego badania pacjenta składającego się z: szczegółowego wywiadu funkcjonalnego oraz badania klinicznego i jeżeli to konieczne, palpacji. Elementy lecznicze terapii to m.in. manipulacje stawowe, mobilizacje stawowe, trakcje, masaż poprzeczny i inne.

Masaż leczniczy, terapia punktów spustowych, a może taping? Jeśli zainteresowała Państwa któraś z metod fizjoterapii lub chcecie skorzystać z fachowej porady, zapraszam do mojego gabinetu w miejscowości Kalisz. Jestem do Państwa dyspozycji!